Slack Wax چیست؟

Slack Wax ترکیب پیچیده ای از هیدروکربن ها است که از یک بخش نفتی بدست می آید.
تبلور حلال (واکس زدایی با حلال) یا به عنوان یک کسر تقطیر از یک ماده خام بسیار مومی. موم پارافین به مخلوطی از آلکان ها در محدوده کربن شماره 20 ≤ n ≤ 40 اشاره دارد. این یک محصول جانبی است که در فرآیند تولید برش Lube(Lube cut) به دست می آید.، پالایش نفت فرآیندی است که منجر به تولید بسیاری از مواد پتروشیمی می‌شود.

Slack Wax در طی تولید موم پارافین، موم اسلک به عنوان ماده خام وارد سیستم می شود که در نهایت پس از انجام فرآیندهای پالایش، تصفیه و سفید کردن، به درجات مختلف پارافین وکس تبدیل می شود.

مشخصات Slack Wax : رنگ آن به طور طبیعی قهوه‌ای است و ویسکوزیته بالایی دارد.

روغنی که در طی فرآیند تصفیه(گرمخانه) استخراج می شود، یک محصول جانبی به نام «موم باقیمانده» (معروف به روغن فوتس) است. اسک وکس به طور طبیعی قهوه ای رنگ است که از 10٪ محتوای روغن تا 35٪ متغیر است. Slack Wax را می توان به دو دسته Heavy و Light طبقه بندی کرد. Heavy دارای نقطه ذوب 62-66 درجه سانتیگراد و Light دارای نقطه ذوب 47-53 درجه سانتیگراد است.

پارافین کاملاً تصفیه شده در صنایع آرایشی و بهداشتی و غذایی مفید است. واکس سنگین اسلک به واکس پارافین نیمه تصفیه شده تبدیل می‌شود. برخلاف اولی، Slack Wax سنگین تنها در مصارف غیربهداشتی مانند ساخت شمع، چسب، جوهر و لاستیک قابل استفاده است.کاربرد سنتی این محصول در تولید موم پارافین کاملا تصفیه شده است که ماده اولیه اصلی تولید شمع می باشد. اسلک وکس دیگر موارد استفاده عمده برای تخته خرده چوب و تخته فیبر با چگالی متوسط، موم پارافین، کبریت، شمع، محصولات محافظ زنگ زدگی و موانع بخار رطوبت است.

آنالیز اسلک وکس

•بسته بندی Slack wax گرید سبک و با محتویات روغن 10%:

بسته بندی Slack wax گرید سبک و با محتویات روغن 10% در درام های 180 کیلوگرمی نو یا دست دوم، مخزن ISO یا فلکسی تانک صورت میگیرد. در هر کانتینر 20 فوتی 110 بشکه Slack wax قابل بارگیری است. در تانک ISO و فلکسی تانک حدود 20 تن مواد را می توان بارگیری کرد. بعضی از مشتریان به ویژه اروپایی ها برای تخلیه آسان و راحت به کارخانه خود به مخزن ISO به تجهیزات گرمتر نیاز دارند که این نوع بسته بندی هزینه برای هر MT را اضافه می کند.

◇موارد استفاده از محصول

اسلک وکس در امولسیون‌ها، تخته‌های ساختمانی، کبریت‌ها، شمع‌ها، محصولات محافظ زنگ زدگی و موانع بخار رطوبت، جلا دهنده‌ها، جوهرها ، کاغذ کربنی استفاده می‌شود و می‌توان از بیرون به‌عنوان سرکوب‌کننده‌های گرد و غبار خوب یا عوامل با رهش کنترل‌شده برای انواع شیمیایی و کودها استفاده کرد.

◇خواص محصول

ویژگی های خاص آن با توجه به نحوه شکل گیری
و نقطه ذوب آن:

•ضد آب
•عایق حرارتی
•عایق برق
•روان کننده
•چگالی کم
•ذوب بدون تجزیه

◇تفاوت بین اسلک وکس و پارافین واکس

تفاوت اصلی در محتوای روغن است که از 1٪ تا1.5٪ متغیر است و نقاط ذوب پایین تر.
این در اصل یک جایگزین مقرون به صرفه برای موم پارافین کاملاً تصفیه شده است.